Termowizja, nazywana też termografią, jest jedną z metod badania termicznego obiektów. Technologia ta umożliwia rejestrację promieniowania cieplnego ciał fizycznych. Jest często wykorzystywana w przemyśle, między innymi do kontroli procesów technologicznych, jakości izolacji, czy do diagnostyki obwodów elektrycznych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest termowizja?
Gdzie wykorzystuje się termowizję?
Czym jest i jak działa kamera termowizyjna?

Czym jest termowizja?
Termowizja, inaczej termografia, to technologia pozwalająca zobrazować rozkład temperatur danego obiektu. W wyniku przeprowadzania pomiarów termograficznych uzyskuje się obraz rozkładu temperatur na badanej powierzchni.
Rozkład temperatur jest uzyskiwany poprzez rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała. Podczas pomiaru nie ma konieczności oświetlania badanych obiektów zewnętrznym źródłem światła.
Termogram to obraz uzyskany z pomiarów termograficznych. Ciepłe obiekty, w barwach pomarańczowych i czerwonych, wyraźnie odznaczają się na zimnym tle, najczęściej w kolorze niebieskim. Sprawia to, że organizmy żywe są doskonale widoczne, niezależnie od pory dnia. Stąd duże zainteresowanie termografią w przemyśle militarnym i w ochronie.
Gdzie wykorzystuje się termowizję?
Termowizja jest często wykorzystywana w przemyśle, szczególnie w diagnostyce maszyn i urządzeń. Pozwala na łatwe znalezienie anomalii temperaturowych, które mogą wskazywać nadchodzącą awarię. Stosowana jest również do kontroli temperatur w piecach hutniczych.
Pomiary termowizyjne obwodów elektrycznych pozwalają na wykrycie nieprawidłowych styków połączeń, ponieważ takie miejsca odznaczają się wzrostem temperatury. Podobnie przeprowadza się diagnostykę linii przesyłowych wysokiego napięcia.
Termowizja ma również zastosowanie w budownictwie, między innymi do sprawdzania jakości i szczelności izolacji budynków, lokalizacji zawilgoceń, badania ogrzewania. Jest również wykorzystywana przez strażaków, ponieważ umożliwia wykrywanie żywych istot w gęstym dymie, ale też znalezienie źródła pożaru.
Ze względu na odznaczanie się ludzi i zwierząt ciepłokrwistych na termogramach, termografia jest wykorzystywana w militariach, ale również podczas polowań. Technologia ta poprawia możliwość obserwacji otoczenia, zwłaszcza po zmroku.
Niektóre zmiany fizjologiczne w organizmach również są wykrywalne przez termowizję. Może być ona stosowana do obrazowania medycznego. Jest metodą nieinwazyjną, stąd jest często wykorzystywana do wstępnej diagnozy.

Czym jest i jak działa kamera termowizyjna?
Kamera termowizyjna jest urządzeniem do rejestrowania rozkładu temperatury obiektów. Funkcjonuje ona na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego, emitowanego lub odbitego przez te obiekty, na sygnał elektryczny, a następnie na obraz oglądany na ekranie.
Kamera termowizyjna działa podobnie jak zwykła kamera tworząca obraz przy użyciu światła widzialnego, jednak zamiast zakresu 400 – 700 nanometrów (zakres światła widzialnego), kamery termowizyjne używają fal w zakresie długości do około 14 000 nanometrów.
Wyróżniamy kamery ręczne (przenośne), doskonale nadające się do pracy w terenie, oraz kamery stacjonarne. Od niedawna dostępne są również zminiaturyzowane kamery termowizyjne, które można podłączyć do smartfonu.
Może zainteresuje Cię też:
Co wyróżnia kamery termowizyjne Thermal Expert?
Zostaw odpowiedź