Obrazowanie termiczne, to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na wykrywanie wszelkich problemów związanych ze stratami ciepła. Dzięki termowizji możemy również wykrywać wszelkie obiekty emitujące ciepło.
Kamery termowizyjne są używane w różnych dziedzinach, od wojska po budownictwo, i można je podzielić na dwie kategorie: na podczerwień i termowizję. Typ kamer na podczerwień wykorzystują widmo podczerwieni do wykrywania sygnatur cieplnych. Kamery termowizyjne wykorzystują technologię termograficzną.
Termowizja to technologia, która wykrywa promieniowanie podczerwone, przekształca je w obraz i wyświetla obraz na monitorze.


Czym jest obrazowanie termiczne?
Obrazowanie termiczne to technika, która wykrywa zmiany temperatury obiektów. Jest używany przez przemysł do różnych celów.
Kamery termowizyjne służą do identyfikacji gorących punktów i pomiaru temperatury obiektu. Na przykład kamery te mogą służyć do wykrywania strat ciepła w budynkach, lokalizowania wycieków gazu i monitorowania zużycia energii.
Zastosowanie kamer termowizyjnych
Kamery termowizyjne są używane w różnych miejscach, w tym w organach ścigania i wojsku. Służą również do wykrywania niebezpiecznych warunków wewnątrz budynków, w tym wykrywania strat ciepła z systemów chłodzenia
Branże, takie jak elektrownie, wykorzystują obrazowanie termiczne do monitorowania wydajności swoich urządzeń. Między innymi takich jak turbiny i generatory, w oparciu o ich moc cieplną. Podobnie przemysł naftowy i gazowy. Wykorzystują obrazowanie termiczne do wykrywania nieszczelności w rurociągach lub innych urządzeniach, z których mogą wyciekać szkodliwe substancje do środowiska.
Kamery termowizyjne znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i badań, m.in.:
- Geologia – do identyfikacji typów skał lub mapowania struktur geologicznych.
- Archeologia – do wykrywania zakopanych przedmiotów lub pomiaru temperatury starożytnych przedmiotów.
- Forensics – do wykrywania plam krwi lub identyfikowania źródeł ciepła w pożarach.
- Wojsko – aby potwierdzić lub zaprzeczyć obecności ludzi, broni lub amunicji w pomieszczeniu.
- Obserwacja dzikiej przyrody – identyfikacja zwierząt na podstawie temperatury ich ciała.
- Mining – do wyszukiwania podziemnych minerałów, w tym rud niemetalicznych.
- Akcje poszukiwawczo-ratownicze – w celu wykrycia uwięzionych osób.
- Dochodzenia kryminalistyczne – aby dowiedzieć się, jak wybuchł pożar lub sprawdzić, czy dana osoba była obecna w określonym miejscu o określonej porze dnia.
Obrazowanie termiczne jest zwykle wykorzystywane do celów bezpieczeństwa, ponieważ pomaga widzieć przez dym i mgłę z mniejszymi zniekształceniami niż tradycyjna kamera.

Typy kamer termowizyjnych do prowadzenia obrazowania termicznego
Obrazowanie termowizyjne wykorzystuje się w różnych dziedzinach, od wojska po budownictwo, i można je podzielić na dwie kategorie: na podczerwień i termowizję. Kamery na podczerwień wykorzystują widmo podczerwieni do wykrywania sygnatur cieplnych. Podczas gdy kamery termowizyjne wykorzystują technologię termograficzną.
Kamery termowizyjne wykorzystują fale światła podczerwonego, które emitują ciepło z obiektu, a nie fale światła widzialnego, które odbijają się od niego, tak jak robią to obrazy widzialne. Wykorzystywane są w wielu różnych gałęziach przemysłu, w tym energetyce. Dzieje się tak dlatego, że kamery termowizyjne pozwalają wykryć nieszczelności i inne problemy wewnątrz budynku, co nie jest możliwe przy użyciu zwykłej kamery.
Kamery termowizyjne służą do wykrywania promieniowania niewidzialnego, takiego jak podczerwień i mikrofale, emitowanego przez obiekt. Aby efektywnie wykorzystać tego typu kamerę, ważne jest, aby obiekt emitował znaczne ilości promieniowania cieplnego. Aparaty o zwiększonej czułości mogą wymagać czasu adaptacji do ciemności.

Jaką kamerę termowizyjną wybrać?
Zastanawiasz się jaki typ kamery termowizyjnej będzie dla Ciebie najlepszy? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci znaleźć odpowiedź.
Nie musisz znać skomplikowanych parametrów, aby móc korzystać z obrazowania termowizyjnego. Chętnie wyjaśnimy wszystkie ważne dla Ciebie kwestie i pomożemy w wyborze najlepszego możliwego rozwiązania.
Możesz skontaktować się z nami w sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny. Kliknij TUTAJ i sprawdź jak się z nami skontaktować.
Copyright – Komes sp.z.o.o.
Zostaw odpowiedź