Termowizja pozwala na obrazowanie rozkładu temperatur na badanej powierzchni. Obserwacja termowizyjna jest z powodzeniem stosowana w wielu różnych branżach.
Dużą zaletą jest fakt, że kamery termowizyjne nie potrzebują światła do tego, aby można było prowadzić obserwację termowizyjną. Poza tym wybrane modele kamer termowizyjnych pozwalają na ustawienie granicznej temperatury, po zidentyfikowaniu której zostaje wysłany sygnał, informujący o granicznym wyniku prowadzonego pomiaru.
Właśnie dlatego prowadzenie obserwacji termowizyjnych jest tak popularne, na przykład w przemyśle lub branży elektronicznej.

W jakim celu stosuje się obserwację termowizyjną?
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, termowizja sprawdza się w wielu sytuacjach. Jednak w zależności od branży, można wykorzystywać ją w różnym celu.
Obserwacja termowizyjna wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle, branży elektronicznej, myśliwskiej oraz budowlanej. Poniżej dokładniej opiszemy każde z wybranych zastosowań.
Termowizja w przemyśle
W przemyśle – zwłaszcza produkcyjnym, ważna jest ciągłość działania zakładu. Każda usterka może generować wysokie koszty przestoju produkcji i naprawy użytkowanych maszyn.
Dlatego bardzo ważne jest, aby wdrożyć wszystkie możliwe środki, mające na celu rozpoznawanie i eliminowanie zagrożenia już na początkowym etapie jego wystąpienia. W takiej sytuacji jedną ze sprawdzonych metod jest właśnie obserwacja termowizyjna.
Termowizja pozwala na zidentyfikowanie niesprawnych elementów maszyn, dzięki obserwacji rozkładu temperatury w trakcie pracy maszyn i linii produkcyjnej. Osoba odpowiedzialna może zostać powiadomiona zawsze wtedy, kiedy osiągnięta zostanie graniczna temperatura, która może mieć negatywny wpływ na ciągłość działania produkcji.

Termowizja w branży elektronicznej
Problemy z przegrzewaniem się elektroniki, mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Przegrzanie grozi nie tylko uszkodzeniem sprzętu, ale może być również przyczyną pożarów.
Aby nie dopuścić do wystąpienia tego typu zagrożenia, warto prowadzić regularną obserwację termowizyjną.
Termowizja w branży elektronicznej pozwala również na skuteczne rozpoznanie niesprawnych przewodów elektrycznych. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, w której występuje duże skupisko przewodów i pojedyncza identyfikacja niesprawnej jednostki wymagała by dużego nakładu czasu. Używając kamery termowizyjnej można w łatwy sposób zidentyfikować i wyeliminować niesprawne przewody zasilające, w szybkim czasie, bez konieczności sprawdzenia każdego przewodu osobno

Obserwacja termowizyjna w myślistwie
Dzięki temu, że kamera termowizyjna pozwala prowadzić obserwację nawet w całkowitej ciemności, świetnie sprawdza się również w myślistwie.
Dzięki temu, że termowizja umożliwia rejestrację promieniowania cieplnego ciał fizycznych, nie wymaga wykorzystania dodatkowego oświetlenia, ani światła słonecznego.
Dlatego nawet w nocy możliwe jest wykrywanie i identyfikacja zwierząt.

Termowizja budynków
Wykorzystanie kamer termowizyjnych w budownictwie, może przynieść bardzo wiele korzyści.
Obserwacja termowizyjna pozwala na zlokalizowanie miejsc utraty ciepła w budynku. Dzięki niej można w łatwy sposób zlokalizować miejsca, które wymagają wykonania termoizolacji w celu ograniczenia lub eliminacji strat cieplnych.
Bezpośrednio przyczynia się to do oszczędności związanych z niższym zużyciem mediów, będących źródłem ogrzewania.

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiemy. W tym celu prosimy o kontakt, klikając w ten link.
Być może zainteresuje Cię też:
Czym jest termowizja i do czego wykorzystuje się kamery termowizyjne?
Co wyróżnia kamery termowizyjne Thermal Expert?
Copyright – Komes sp.z.o.o.
Zostaw odpowiedź