Obecnie termowizja znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych branżach, takich jak na przykład przemysł, myślistwo lub budownictwo. Nie każdy jednak wie, że doskonale sprawdza się również w branży medycznej, weterynaryjnej lub hodowlanej.
Dzięki obrazowaniu termowizyjnemu możliwy jest pomiar temperatury ciała za pomocą kamery termowizyjnej. Temperaturę z powodzeniem można mierzyć zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
Branża medyczna
Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa na nowo pozwoliły nam zrozumieć, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego. Nie tylko w placówkach medycznych, czy aptekach, ale również w codziennym życiu każdego z nas.
Podwyższona temperatura ciała może być istotnym czynnikiem świadczącym o rozwijającej się infekcji. W celu ochrony zdrowia, warto wykonywać pomiar temperatury ciała regularnie. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów, zagrażających naszemu życiu i zdrowiu.
W domowych warunkach mierzenie temperatury jest dość proste. Wystarczy do tego odpowiedni termometr. Ale co zrobić, kiedy potrzebujemy kontrolować temperaturę ciała człowieka w dużych skupiskach ludzi lub w często uczęszczanych miejscach?
Do pomiaru temperatury ciała dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamery termowizyjnej. To niewielkie urządzenie montuje się na wejściu do pomieszczenia lub budynku i w ten sposób prowadzi się obserwację termowizyjną.
Dzięki obrazowi wyświetlanemu na ekranie monitora lub urządzenia mobilnego, można w łatwy sposób zidentyfikować jednostki o podwyższonej temperaturze ciała.
Pozwala to na ograniczenie czasu potrzebnego na wykonywanie pomiarów temperatury tradycyjnymi metodami oraz ogranicza koszty z tym związane.
Wykorzystanie kamer termowizyjnych w medycynie jest coraz bardziej popularne. Ze względu na łatwość i szybkość wykonywanych pomiarów, coraz więcej placówek medycznych i aptek decyduje się na takie rozwiązanie.

Branża weterynaryjna i hodowlana
Podwyższona temperatura ciała, może świadczyć o problemach zdrowotnych nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Chociaż zwierzęta w większości przypadków nie chorują z powodu tych samych wirusów, co ludzie, to regularne badanie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych.
Obserwację termowizyjną zwierząt, trzeba podzielić na dwie odrębne części.
Część pierwsza to pomiar temperatury ciała zwierząt, w celu zdiagnozowania ogniska bólu. Wykorzystanie w tym celu kamery termowizyjnej, znacznie pomaga w ustaleniu umiejscowienia bólu. Jest to możliwe dzięki temu, że obrazowanie termowizyjne pozwala na obserwację zmian temperatury badanej powierzchni. Termowizja stanowi istotną pomoc w leczeniu chorych zwierząt.
Druga część dotyczy termowizji wykorzystywanej w hodowli zwierząt. Wykorzystanie kamer termowizyjnych w tej sytuacji, pozwala na łatwe wykrywanie chorych osobników i szybkie odizolowanie ich od pozostałych zwierząt. Pozwala to na szybkie ograniczenie ryzyka zakażenia przez inne zwierzęta.
Czy pomiar temperatury ciała kamerą termowizyjną jest bezpieczne?
Pomiar temperatury ciała kamerą termowizyjną to w pełni bezpieczna metoda, która nie ma żadnych skutków ubocznych dla osób i zwierząt, u których dokonuje się pomiaru.
Jest to zupełnie bezinwazyjny sposób do wykrywania ludzi i osobników z podwyższoną temperaturą ciała, nawet w dużych skupiskach ludzi i zwierząt.
Być może zainteresuje Cię również:
Copryright – Komes sp.z.o.o.
Zostaw odpowiedź