Kamery termowizyjne to przydatne narzędzie w branży budowlanej. Są w stanie zidentyfikować wycieki ciepła, które mogą być główną przyczyną strat energii w budynkach.
Dzięki wizualnej prezentacji różnicy temperatur między wnętrzem, a zewnętrzem budynku, ten typ kamery może być używany do wykrywania obszarów wewnątrz lub na zewnątrz, które nie są odpowiednio izolowane, co może prowadzić do strat energii.

Przykładowe zastosowanie kamer termowizyjnych w branży budowlanej
Kamery termowizyjne są zwykle używane do różnych zastosowań, takich jak:
– Wykrywanie utraty ciepła lub przegrzania w budynkach
– Identyfikacja zwarć elektrycznych lub innych problemów z okablowaniem elektrycznym
– Wykrywanie wycieków wody pod podłogami lub inne ukryte wycieki wody
– Wykrywanie wycieków gazu w budynkach
Używanie kamer termowizyjnych do wykrywania przewodów elektrycznych i innych problemów wymaga odpowiedniej interpretacji danych generowanych przez kamerę.
Z tego powodu nierzadko zdarza się, że organy ścigania, zarządcy budynków lub właściciele domów kupują urządzenie ze zintegrowaną aplikacją (taką jak smartfon), które może pomóc w wykryciu tych problemów.
Sprzęt termowizyjny jest również używany w wielu innych dziedzinach, takich jak przemysł, czy myślistwo.

Termowizja budynków – zasada działania
Kamery termowizyjne są wykorzystywane w budownictwie do wykrywania strat ciepła i efektywności energetycznej. Często są również wykorzystywane do wykrywania strat ciepła. Odbywa się to poprzez pomiar temperatury zewnętrznej konstrukcji i porównanie jej z temperaturą wewnętrzną.
Tego typu kamery są również często wykorzystywane w branży budowlanej do pomiaru efektywności energetycznej. Odbywa się to poprzez pomiar właściwości termicznych, takich jak emisyjność i współczynnik odbicia. Następnie można je porównać z pomiarem bazowym lub innymi strukturami o podobnej wielkości i konstrukcji.
Obrazy termiczne można rejestrować za pomocą kamery termowizyjnej. Proces ten rozpoczyna się od skupienia wiązki promieniowania podczerwonego na obrazowanym obiekcie. W ten sposób tworzy się obraz, który jest następnie przekształcany przez kamerę w światło widzialne.
Ten rodzaj obrazowania wykorzystuje ciepło związane ze światłem (ciepło jawne) emitowane lub odbijane od obiektów w celu uzyskania obrazów w podczerwieni o rzeczywistych kolorach.
Standard IEEE for Imaging by Thermal Imaging Camera Systems określa wymagania dotyczące oprogramowania, sprzętu i jakości obrazu. Do obrazowania termicznego, które mają generować obrazy o rozdzielczości 512 × 512 pikseli i zakresie dynamicznym co najmniej 40 dB.
Kamery termowizyjne są często używane w warunkach przemysłowych do wykrywania gorących obszarów, w których dochodzi do spalania lub innego wytwarzania ciepła. Mogą być również wykorzystywane do nadzoru i egzekwowania prawa. Ponieważ mogą być montowane na pojazdach i działać nawet wtedy, gdy pojazd jest w ruchu. W tym przypadku znajdują zastosowanie jako kamery „przejeżdżające obok” – które rejestrują tylko jedną klatkę.
Ogólnie rzecz biorąc, kamery, które najbardziej pomagają w nadzorze wideo, są używane przez minimum 30 sekund w celu objęcia danego obszaru.

Copyright – Komes sp.z.o.o.
Zostaw odpowiedź