Termowizja budynków, to coraz bardziej popularna metoda na wykrywanie problemów w obiektach budowlanych.
Jest to sposób widzenia rzeczy, których nie widać gołym okiem. Jest używany od dziesięcioleci w operacjach wojskowych, ale teraz pomaga nam również widzieć rozkład temperatury w naszych domach.
Jak działa termowizja?
Obserwacja termowizyjna, to wykorzystanie promieniowania podczerwonego do wykrywania źródeł ciepła. Ta technika jest wykorzystywana na przykład do wykrywania strat ciepła w budynkach.
Termowizja to praktyka wykorzystywania kamer na podczerwień i spektroskopii do wytwarzania obrazów termograficznych lub obrazów „termoskopowych”. Technikę tę stosuje się na przykład w pomieszczeniu regulacji temperatury w zakładzie przemysłowym do wykrywania anomalii w rozkładzie temperatury.

W jaki sposób wykonuje się obserwację termowizyjną?
Do wykonywania pomiarów termowizyjnych wykorzystuje się specjalne kamery termowizyjne. Służą one do tworzenia obrazów obiektów, które w inny sposób są trudne do zobaczenia lub zmierzenia, takie jak promieniowanie podczerwone lub rozkład ciepła na powierzchniach.
Kamery termowizyjne mogą być używane do wykrywania nieszczelności i innych problemów w budynkach. Innym zastosowaniem kamer termowizyjnych, jest na przykład wykorzystanie przez strażaków i ratowników do znajdowania osób, które mogą zostać uwięzione w płonącym budynku.

Jak działa termowizja budynków?
Termowizja to technika pomiaru ciepła emitowanego przez obiekt, taki jak budynek. Termografia została wykorzystana do diagnozowania problemów związanych z izolacją budynków oraz wykrywania nieszczelności w rurach wodociągowych.
Termowizja może być wykorzystywana do wykrywania pęknięć w konstrukcjach betonowych i innych wad, które nie są widoczne z gruntu. Kamery termowizyjne są w stanie wykryć te wady, dzięki czemu można je skutecznie wyeliminować.
Wykonywanie badań termowizyjnych w budynkach pozwala na zidentyfikowanie tzw. Mostków termicznych (mostków cieplnych), to znaczy miejsc, które są powodem utraty ciepła. Mogą być one spowodowane przez wady w izolacji ścian lub na przykład błędów w trakcie wykonywania ocieplenia.
Profesjonalne badanie termowizyjne budynków, powinno zostać wykonane na podstawie ściśle określonych parametrów, według normy PE-EN 13187. Cała procedura powinna zostać wykonana zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.
Analiza otrzymanych wyników powinna zostać przeprowadzona nie tylko na podstawie obserwacji termowizyjnej, ale również na podstawie weryfikacji dokumentacji technicznej budynku.
Najbardziej czytelne wyniki badania termowizyjnego budynków otrzymuje się, kiedy występuje odpowiednia różnica temperatur – wewnątrz i na zewnątrz obiektu budowlanego. Jednak dzięki wykorzystywaniu profesjonalnego sprzętu do pomiarów termowizyjnych, które posiadają wysoką czułość termiczną, różnica temperatur nie jest aż tak bardzo istotna.
Termowizja budynków – w jakim celu się ją wykonuje?
Przeprowadzenie badania termowizyjnego budynku (niezależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny, czy komercyjny), pozwala na wizualizację strat ciepła. Dzięki temu można w skuteczny sposób wyeliminować przyczynę powstawania strat cieplnych.
Przyczynia się to do znacznych oszczędności związanych z ogrzewaniem budynku i utrzymaniem oczekiwanej temperatury, bez konieczności zwiększenia nakładów zużycia źródła ciepła.
Jednak termowizja budynków, nie służy wyłącznie do lokalizacji źródeł strat ciepła. Z powodzeniem wykorzystywana jest w budownictwie do takich działań, jak na przykład:
– lokalizacja źródeł zawilgocenia murów,
– bezinwazyjnej lokalizacji źródeł awarii hydraulicznych,
– lokalizacja przewodów grzewczych i przewodów elektrycznych,
– określenie stanu stolarki okiennej i drzwiowej

Może zainteresuje Cię też:
Kamery termowizyjne w praktyce – zalety obserwacji termowizyjnej
Co wyróżnia kamery termowizyjne Thermal Expert?
Copyright – Komes sp.z.o.o.
Zostaw odpowiedź